Gastroenterologija i kolonoskopija: Ključ u prevenciji raka debelog crijeva

Mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva započeo je 1. ožujka 2025. podizanjem svijesti i edukacijom građana na Trgu Ante Starčevića u Osijeku. Događaj su organizirale zdravstvene ustanove, među kojima su Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Medicinski centar Mursa.

Rak debelog crijeva globalni je zdravstveni problem s alarmantnim statistikama. Godine 2020. zabilježeno je gotovo dva milijuna novooboljelih, a predviđa se da će do 2040. taj broj porasti za 62%. Hrvatska je među vodećim zemljama u Europi po incidenciji i smrtnosti od ove bolesti. Upravo zbog toga, gastroenterologija kao grana medicine igra ključnu ulogu u prevenciji i liječenju raka debelog crijeva. Stručnjaci iz područja gastroenterologije naglašavaju kako su pravovremeni pregledi od presudne važnosti u smanjenju smrtnosti.

Jedan od najučinkovitijih alata u ranom otkrivanju ove bolesti je kolonoskopija. Radi se o pregledu kojim gastroenterolog detaljno pregledava unutrašnjost debelog crijeva, otkrivajući eventualne promjene, poput polipa koji se mogu razviti u maligni tumor. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, koji se u Hrvatskoj provodi od 2007. godine, omogućuje svim osobama od 50 do 74 godine besplatno testiranje na okultno krvarenje u stolici, što može biti prvi znak bolesti. Ako se u testu pronađe krv, pacijentu se preporučuje kolonoskopija radi detaljnije dijagnostike.

  • Pozitivni nalaz kućnog testa uzrokuje zabrinutost, ali ne znači uvijek rak. Može se raditi o polipu ili drugim promjenama. Kolonoskopija omogućuje ne samo otkrivanje već i uklanjanje sumnjivih promjena na debelom crijevu, čime se značajno smanjuje rizik od razvoja raka, ističe prof. dr. sc. Robert Smolić, dr. med. spec. gastroenterologije, direktor Medicinskog centra Mursa. 

Iako je rak debelog crijeva često bez simptoma u ranoj fazi, važno je obratiti pažnju na moguće znakove poput promjena u pražnjenju crijeva, krvi u stolici, neobjašnjenog gubitka težine i stalnih bolova u trbuhu. Faktori rizika uključuju obiteljsku povijest bolesti, upalne bolesti crijeva i nezdrav način života. Stručnjaci iz gastroenterologije ističu da zdrav način prehrane, redovita tjelovježba i izbjegavanje štetnih navika mogu značajno smanjiti rizik od oboljenja.

  • Važno je obratiti pažnju na sve simptome i naravno odazvati se na Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, preporučuje izv. prof. prim. dr. sc. Senka Samardžić, dr. med. specijalist javnog zdravstva, voditeljica službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.

Svijest o značaju gastroenterologije i kolonoskopije ključna je za smanjenje broja oboljelih i umrlih od raka debelog crijeva. Ranim otkrivanjem i liječenjem, ova bolest može biti izlječiva u 90% slučajeva. Gastroenterologija se kontinuirano razvija, omogućujući sve preciznije metode dijagnostike i liječenja. Stoga, ako imate 50 ili više godina, ne zanemarujte preventivne preglede. Kolonoskopija je jednostavna i učinkovita metoda koja može spasiti život. Odluka da se odazovete na Nacionalni program može vam doslovno spasiti život.